MODERN GREEK COINS FORUM - WWW.GREEKCOINS.GR

Το μεγαλύτερο Forum για τα Ελληνικά Νομίσματα!
It is currently 18 Apr 2014, 16:40

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: 5 δραχμεσ 1845
PostPosted: 29 Jan 2010, 17:44 
Παιδια σημερα ειχα ραντεβου στο μουσειο και ειδα το ταλληρο 1845 και το κρατησα στα χερια μου μελετωντας το με το φακο περιπου μιση ωρα!!!

Μιλαμε για ανεπαναληπτη εμπειρια.Το κερμα ειναι θανατηφορο,ακυκλοφορητο με μινιμαλ βαγμαρκσ και ανεπαναληπτη χρωματιστη πατινα.
Η πατινα του ειναι γαμω τισ γνησιες και το νομισμα ειναι και γαμω τα ομορφα.
Η αρχαιολογος που με εξυπηρετησε ευγενεστατη και φιλικη,καταλαβε το παθος μου και μου επετρεψε να μεινω με το κερμα οση ωρα ηθελα και με αφησε να βγαλω τα γαντια και να το πιασω απο το ριμ με γυμνα χερια!!!!!

Παιδια το νομισμα ειναι απαιχτο ταληρο,απαιχτο πραγματικα.Ευτηχωσ που δεν το εχουν καθαριση και τουσ θερμοπαρακαλεσα μην το κανουν ποτε.
ισως παλια να ειχε φαη ενα ψηλο αλλα εξηγησα οτι ενα καθε χιλια τεμαχια παιρνουν τετοιο χρωμα φυσικο.

Ειμαι πολυ ευτιχισμενος και ευγνωμον στους ανθρωπους του μουσειου που με επετρεψαν να το δω.

Μακαρι να μπορουσα να το φωτογραφησω να σας το εδειχνα.

Ειναι ισωσ το ομορφοτερο ταλληρο που εχω δει ποτε.

Post subject: Re: 5 δραχμεσ 1845
PostPosted: 29 Jan 2010, 20:34 
Veteran

ωραιοτερο και απο την κουκου σου? σε βλεπω πολυ ενθουσιασμενο!!! για πες μας περισσοτερα στοιχει το εκθετουν αυτο? και απο που προηρθε στην κατοχη τους?

Παντως αν ηταν δικο μου δε θα σε αφηνα με τιποτα να το πιασεις γυμνο στα χερια σου! οχι τιποτα αλλο αλα να βρε παιδακι μου σου πεφτουν απο τα χερια που και που :shock: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Profile  

PostPosted: 29 Jan 2010, 21:51 
Θωμα,κουκουμπες εχω δει προς πωληση μια το 2003 ακυκλοφορητη στο μαγαζι του Συβριδακη,δυο ακυκλοφορητες εκ των οποιον η μια προυφ λαικ στη συλλογη του αρχηγου και μια σχεδον ακυκλοφορητη στην συλλογη ενος φιλου μου στην Νεα Υερσεη.Ειχε και μια ενας στο εβαυ απο την Αγγλια πριν κατι μηνεσ,αυτοσ που πουλα και το ταλληρο του 51.
Ταλληρο 45 σε τετοια κατασταση δεν εχω δει ποτε και πουθενα.Ειναι μπρουταλ κοματι,ατιθασο με γαμιστερα κομενη την ημερομηνια και φοβερο απεαλ.
Για 45αρι ειναι πολυ καλοχαραγμενο.

Μακαρι να ηξεραν να πιανουν ολοι τα νομισματα τουλαχιστον οπως εγω.Εχω δει μαλακα να πετα στο πατωμα χρυσο εικοσαρικο 1852 και μετα να λεει ποσα θεσ?να σου κοψω ενα τσεκ?? :D

Εμενα προσωπικα νομιζμα φιλου δεν μου εχει πεσει ποτε απ τα χερακια........

Ξερεισ τι, εαν εχεισ λεφτα αγοραζεις ραβδους χρυσου οσες θες,ομως οσα λεφτα και να εχεις τετοιο πραμα σαν το σημερινο δεν μπορεις να το εχεισ.Γιαυτο μαρεσουν τα Ελληνικα νομισματα,ειναι εξαιρετικα σπανια και οι ανθρωποι μαλακες.Αγοραζουν μαλακιεσ και πληρωνουν σαν μαλακες τιμες για πραγματα που θα ξαναδουν και ξαναδουν και αφηνουν πραγματα σπανια να φυγουν και να μην ξαναρθουν ποτε!Βλεπε δρχ 46 πριν κανα 8μηνο στο εβαυ με 1000 στερλινεσ σε εξαιρετικη κατασταση.Εκλεισε απουλητη,παρτε μαλακεσ εικοσοφραγκα του 84 διπλα και τριδιπλα. :D και χρυσες χουντες πενταδιπλες.

PostPosted: 31 Jan 2010, 00:22 
Veteran

AN λέω αν ποτέ μπορούσε κάποιος να το αποτιμήσει τι τιμή θα έπιανε;
:lol: :lol: :lol:

Profile  

PostPosted: 31 Jan 2010, 08:22 
Veteran

supervga wrote:
AN λέω αν ποτέ μπορούσε κάποιος να το αποτιμήσει τι τιμή θα έπιανε;
:lol: :lol: :lol:

Τέτοια κομμάτια δεν αποτιμώνται.

Τα 3 αν : βρεθεί τέτοιο κομμάτι, αν πωλείται, αν υπάρχει αγοραστής, τότε η τιμή τους διαμορφώνεται κατά την στιγμή της πώλησης και εξαρτάται από δύο παράγοντες
1. Πόση "πρεμούρα" έχει ο πωλητής
2. Πόσο "άρρωστος" είναι ο αγοραστής
Αν δε βρεθούν 2 ή περισότεροι "άρρωστοι" ? ? :shock: :shock: Αστα να πάνε

Με αυτό το σκεπτικό, νομίζω από 30 έως 150. (χιλιάρικα εννοείται :lol: )

ορφεας

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]